Europa dezvoltă planuri detaliate pentru amplasarea trupelor multinaționale în Ucraina, ca parte a garanțiilor de securitate post-conflict, susținute de capacitățile americane. Ursula von der Leyen, șefa Comisiei Europene, a discutat despre aceste planuri într-un interviu pentru Financial Times, subliniind angajamentul ferm al președintelui american Donald Trump față de prezența americană în acest sistem de securitate.
**Rolul Americii în Inițiativele Europene**
Von der Leyen a confirmat că președintele Trump a garantat sprijinul american în acest aranjament de securitate, accentuând că acest angajament a fost reconfirmat de repetate ori. Planurile includ, eventual, zeci de mii de trupe conduse de europeni, sprijinite de contribuția americană, incluzând sisteme de comandă și control, precum și mijloace de informații și supraveghere.
**Întâlniri și Consultări la Nivel Înalt**
Acest aranjament a fost hotărât în cadrul unei întâlniri între președintele american Donald Trump, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și lideri europeni. Liderii europeni, printre care cancelarul german Friedrich Merz, premierul Keir Starmer, secretarul general al NATO, Mark Rutte, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, urmează să se întâlnească joi la Paris, la invitația președintelui francez Emmanuel Macron. Obiectivul acestei întâlniri este continuarea discuțiilor la cel mai înalt nivel despre situația din Ucraina. Această reuniune subliniază coordonarea strânsă și dedicarea comună a liderilor europeni și americani pentru garantarea securității în regiune.